Written by: horiginal on 2012. július 10. kedd @ 19:31
A póló nyomtatás típusairól szóló kétrészes cikkünk előző részében megismerkedhettünk a direkt textilnyomtatás és a szitanyomás részleteivel, most pedig a további három technológiát részletezem. A digitális transzfernyomásról, a flex és flock fóliáról és a szublimáció lesz szó, nézzük őket egyesével.
Digitális transzfernyomás
Ezt a köznyelvben sokan csak matricaként emlegetik, amit annak köszönhet, hogy régen nagyon durva felületűek és gyenge mosásállóság volt a fő jellemzőjük. Mára sokat fejlődött a technológia, de még mindig gyakran hordozza magával gyermekbetegségeit. A módszer lényege, hogy egy különleges papírra nyomtatják ki a grafikát és azt hőpréselik fel a pólóra. Maga a nyomtató lehet tintasugaras, lézeres vagy oldószeres. Ez utóbbi már moshatóságban elfogadható az első kettő még mindig nem az igazi. Nagy hátránya hogy színes pólóra körbe kell vágni nyomtatás után a papírt, hogy csak az kerüljön fel, ahol a grafika van. Emiatt bonyolult szélű ábrákat nem lehet megoldani, illetve lehetőleg a grafikának is egy részből kell állnia, egy szöveget például nehezen lehet nyomni vele.
Előnyei:
- 1 darabtól készíthető vele nyomat
- Színek száma nem számít
- Kis mennyiségben a szitázásnál kedvezőbb árak
Hátrányai
- Direkt textilnyomtatáshoz képest gyenge minőség
- Gyenge vagy közepes moshatóság
- Színes pólón gumis felület
- Bonyolult szélű ábrák nem oldhatóak meg
- Nagy mennyiségben, színszámtól függően a szitanyomás költséghatékonyabb
Flex és Flock fólia
Flex fóliával leggyakrabban sportmezek számozásánál találkozhatunk. Ezek egyszínű fóliák, amiket nem nyomnak, hanem úgynevezett vágóplotterrel körbevágnak és a kivágott ábrát vagy szöveget hőpréselik fel a pólóra. Tehát maga a fólia egy az egyben felkerül a pólóra olyan színben amilyen eredetileg volt. Elérhetőek viszont belőle különleges csillogó vagy arany színek akár eleve például zebra mintás. Ha több színű mintát szeretnénk elérni vele, akkor egymás után több fóliát kell a pólóra préselni. A flock fólia tulajdonképpen ugyanez, csak plüss felülettel.
Előnyei:
- 1 darabtól készíthető vele nyomat
- Jó moshatóság
- Poliészterre is alkalmazható
- Kis mennyiségben a szitázásnál kedvezőbb árak
Hátrányai:
- Korlátozott színszám
- Vastag vagy gumis felület
- Bonyolult szélű ábrák nem oldhatóak meg
- Nagy mennyiségben a szitanyomás költséghatékonyabb
Szublimáció
Ezt a módszert nagy sok termék nyomtatására használják. Mi is ezt alkalmazzuk többek közt bögrére és egérpadra. Fontos kritérium hogy az alapanyag poliészter legyen, vagy be legyen vonva egy különleges anyaggal, mint például a bögre estén. Tehát ruházat esetén főként sportmezekre használható viszont csak fehér színűekre mivel itt fehér alap nyomtatására nincs lehetőség. Lényege hogy egy különleges festékkel egy speciális papírra kell nyomtatni az ábrát majd felhőpréselni a pólóra. Hőpréselésnél csak a festék kerül át a pólóra tehát a felület kellemes lesz.
Előnyei:
- 1 darabtól készíthető vele nyomat
- Színszám nem számít
- Kiváló moshatóság
- Kis mennyiségben a szitázásnál kedvezőbb árak
Hátránya:
- Csak poliészterre alkalmazható
- Színes pólóra nem alkalmazható
- Nagy mennyiségben a szitanyomás költséghatékonyabb
Ez az öt volt tehát a manapság elérhető leggyakoribb technológia pólónyomtatásra. A két bejegyzésből jól látszik, hogy azért döntöttünk a direkt textilnyomás mellett mert ezzel készíthetőek kis és közepes szériák a legjobb minőségben és a legnagyobb hatékonysággal.
Remélem ez a két poszt segített átlátni a lehetőségeket, ha bármilyen kérdés felmerül, bátran tegyétek fel kommentben.
Kommentek
Powered by Facebook Comments
Tags: Digitális transzfernyomás, direkt pólónyomtatás, egyedi póló, Flex és Flock fólia, póló nyomtatás, szublimáció
Catogories: Nincs kategorizálva